Homepage

Katalog:

Servis a opravy PC

Tvorba www | Prodej a servis PC | Připojení k internetu
zvýšení návštěvnosti

banan webhosting

Portál Nový Bydžov - informační portál města

Rozdíly mezi maskami

Určitě každého z nás někdy napadlo (a nemálo z nás to i udělalo), nasadit si masku a někoho vystrašit. A určitě i mnoho z vás by to udělalo znovu :-) akorát třeba nevíte jakou sobě zvolit masku, jaký je mezi materiály rozdíl atd. Na tyto problémy se blíž podíváme v našem prvním článku, věnovaném maskám a rozdílům mezi nimi.

Masky na obličej se asi nejjednodušeji dají rozdělit podle materiálu, ze kterých jsou vyrobeny.
Masky tedy dělíme na:

Plastové - většínou nízká cena (do 100 Kč), maska je pevná nebo polopevná.


Gumové - cenově přijatelné masky (cca 200-600 Kč) vyrobené ze zdravotně nezávadného materiálu. Většinou velmi špatně, nebo jen málo přenášejí mimiku obličeje.

Pěnová guma - masky z pěnové gumy jsou finančně dražší (zhruba od 600-1500 Kč), velmi pohodlně se nosí a i dobře přenášejí mimiku obličeje (i ty "levnější")

Latexové nebo silikonové masky - precizně vyrobené masky v cenách i několika tisíc korun, při správné aplikaci je osoba opravdu k nerozeznání.


A nyní se podívejme na jednotlivé skupiny detailněji:

Plastové masky

jsou vyrobeny lisováním z běžných plastů, povětšinou se jedná o PVC (polyvinyl-chlorid), PP (polypropylen), nebo podobný materiál. Masky jsou převážně určeny malým dětem. Ceny masek se pohybují od 20-100 Kč podle zpracování. Většina masek je ve zpracování "polomaska", tedy pouze s přední částí na obličej a uchycení masky je na gumičku zezadu hlavy.

Tyto masky velmi často najdete po různých papírnictvích a hračkárnách, protože jedna je jak druhá, dobře se skladují, není o ně potřeba příliš pečovat a rodiče málokdy, v případě dětských maškarních, vyvinou snahu dopřát dětem kvalitní masku, protože si myslí, že děti jí využijí jen jednou a pak půjde do popelnice. Bohužel to je znak naší konzumní společnosti

Gumové masky

jsou vyrobeny buď z přírodního nebo syntetického kaučuku, pryže nebo PU (polyuretan), popřípadě jiného pružného houževnatého materiálu. Masky jeou většinou těžší (než plastové, latexové a nebo z pěnové gumy), tloušťka materiálu je 1-5mm.

Masky jsou odolné, ale nepřenášejí žádnou a nebo jen velmi málo obličejové mimiky. Masky jsou cenově dostupné, povětšinou jsou vyrobeny spolu s "vlasy" nebo jinými doplňky. Vyrábějí se jak polomasky (na gumičku), "tříčtvrtěhlavové" (maska je téměř na celou hlavu a drží "sama"), tak celohlavové, které zakrývají i týl hlavy.

Je dobré masku skladovat na suchém a tmavém místě, ideálně v konstantní teplotě, aby neztrouchnivěla a nepraskala. Případně jí vhodně ošetřit (včelí vosk atd)

Masky z pěnové gumy
které máme v nabídce jsou od české firmy GREYLAND FILM (www.greylandfilm.com), které na českém, ale i světovém trhu působí již od roku 2004 a v současnosti nabízejí kolem 300 různých masek, z nichž v obchodě nabízíme jen cca 30 nejoblíbenějších.
Masky jsou velmi kvalitně udělané, a dobře přenášejí mimiku obličeje do masky (zejména, když je maska bodově přilepená - o tom bude příští článek). Masky jsou dodávané "holé" bez vlasů, obočí atd, maximálně jsou tato místa barevně odlišná od "kůže". K těmto maskám doporučujeme zakoupit také odpovídající doplňky (paruku, brýle atd), aby iluze byla co nejrealističtější. Masky naleznete v našem obochodě po zadání "GFxxx" do vyhledávání, nebo kliknutí na odkaz.

Tady se můžete podívat na jinou masku od Greyland Film. Jak vypadá nasazená a jak přenáší mimiku obličeje

Masky z pěnové gumy se většinou vyrábějí pozitivní formou a vaukovým presem. Tloušťka materiálu je od půl mm do 3mm.

Zesinání barev oživíte jemným vnějším postřikem produktu standardním separátorem pro běžné pryže. Masku skladujte vysušenou, volně uloženou, bez tlaku jiných předmětů. Pokud možno ve tmě.

Latexové a silikonové masky
zmíním jen okrajově, protože je v nabídce bohužel nemám
e a i v ČR je problematické je sehnat, většinou se objednávají přímo ze zámoří.. Jedná se převážně o filmové masky, ať už celohlavové, nebo různé části obličeje, nebo těla. Masky na hlavu jsou často rozšířeny až na krk, hruď a ramena, takže nikde "nepřečuhuje" lem té masky a vypadají velmi věrohodně. Cenově se tyto masky pohybují cca od 500,- Kč (za část obličeje (umělý nos, ucho, brada atd), až po několik tisíc za celohlavové masky (opět dodávané bez vlasů atd). Při řádné aplikaci, která může trvat od několika minut, až po několik hodin, je maska velmi reálná. Důkazem toho jsou například precizně dělané masky (cena jedné masky je od 700 dolarů výše) od firmy SPFX - http://www.spfxmasks.com/ourmasks.php
( příklad: SPFX old man mask (youtube video) - cena této masky je $810 (cca 16000,- Kč) )

Toliko k různým materiálům, ze kterých jsou masky vyrobeny. Ještě nazávěr doplním pár rad, jak se k maskám chovat

-    Z hygienických důvodů nedoporučujeme masku zapůjčovat. Zejména cizím lidem.
-    Masku chraňte před slunečními paprsky, mrazem, znečištěním jakéhokoliv druhu včetně prachu, nešetrným zacházením, před vlhkem včetně kondenzace vlhkosti. Uchovávejte masku v suchu.
-    Neinstalujte masku na žádné elektrické spotřebiče včetně jakéhokoliv svítidla
-    Hygienickou údržbu po použití provádějte výhradně kosmetickým pleťovým mlékem (platí hlavně pro masky z pěnové gumy). Masku nenamáčejte, ale jen jemně otírejte savým bavlněným textilem. Nepoužívejte na čištění masky těkavé či agresivní látky, saponátové koncentráty a drsné materiály jako drátěnky, gumu, kůži atd.
-    Chraňte masku před mechanickým oděrem např nevhodným kostýmem, parukou, kloboukem atd.
-    Nedoporučujeme na masku cokoliv přilepovat či malovat (krom masek k tomu určených). Můžete tím výrobek vážně poškodit a na reklamaci tohoto druhu nebude brán zřetel.
-    Nepoužívejte masku mokrou nebo vlhkou a před použitím ji nechejte vždy řádně volně uschnout. V případě navlhnutí či propocení masku nepoužívejte. Jiný způsob sušení než volný nedoporučujeme. Vlhká či nevhodně vysoušená maska se může vážně poškodit.
-    Masku skladujte vysušenou, volně uloženou, bez tlaku jiných předmětů. Pokud možno ve tmě.
-    Masky jsou vyrobeny ze zdravotně nezávadných materiálu. Přesto se nedoporučuje použití gumových a pěnovogumových masek osobám alergickým na latexy a pryže.
-    Masky z pěnové gumy jsou vyrobeny z přírodních materiálů a přístup k nim nelze ztotožňovat s přístupem k výrobkům z PVC, PP, PU (Polyvinylchlorid, Polypropylen a Polyuretan) atd. Adekvátní přirovnání je bližší k trvanlivým květinám (kaktus) či zelenině (kokos) apod. Materiál je živý se svou dobou životnosti. Pokud masku vyhodíte, sama se bezezbytku rozloží. Tento proces se urychluje vystavením na sluneční paprsky. Tímto je zabezpečena ekologická stránka produktu.
-    Masky nemají omezenou životnost. Řadu let Vám vydrží, pokud dodržíte údržbu a skladování, či pokud ji mechanicky nepoškodíte.

Tak teď už je to opravdu všechno a zbytek (jak správně obléct a nosit masku z pěnové gumy) si povíme příště :-)

© 2013 - Jan Fuit, E-ptákoviny.cz

tel: +420 732 289 599 email: obchod (zavináč) e-ptakoviny.cz © EO 2013
TOPlist